אילו משפחות מגיעות אליי לטיפול?

מאת: בתיה שהרבני, תזונאית קלינית

דוגמא לשיחת הכרות עם האם*:

"אנחנו מגיעים אלייך אחרי שנה שלמה של נסיונות… "

לנועה , הבת הבכורה שלי נחגוג בת מצווה בקיץ. אני אוהבת אותה כמו שהיא, אבל אני רואה כמה היא מתייסרת סביב המראה החיצוני שלה. מדדנו כבר כמה שמלות ובמקום לשמוח משלב ההכנות זה גורם לנו רק לתסכול, כעס והאשמות הדדיות.

נועה היא ילדה נהדרת. רגישה. מוכשרת במוסיקה ואומנות אבל האוכל תופס אצלה מקום מרכזי בחיים. היא אוהבת להיות במטבח ומפנקת אותנו במטעמים אבל גם טועמת ואוכלת וכל הזמן במגמת עליה במשקל.

מצד שני, אחיה עידו בן ה- 7 ממש "ציפלון" ונמצא במעקב גדילה צמוד.

אני קונה לבית כל מה שהוא אוהב, רק שיאכל, ומצד שני אני מתרסקת כשאני רואה את התסכול של נוגה כל פעם כשנמצאת עם החברות הרזות שלה.

אני בעצמי במאבק מתמיד סביב המשקל כל חיי ומתמידה ללכת לחדר כושר כל יום. גם אבא שלה מתאמן באופן קבוע ומנסה לעודד אותה לצאת איתו לפעילות. אבל נועה, היא מעדיפה לבלות את רוב היום מול המחשב ואבא שלה שמאוד רוצה בטובתה גם הוא מאוכזב מכך שאינה משתפת פעולה.

בארוחות המשותפות אנחנו מעודדים את עידו לאכול ומצד שני בלחץ מהכמויות שנועה  לוקחת לעצמה. אני כבר לא יכולה להכיל את המצב הזה! אני רוצה משפחה נורמאלית שיושבת ארוחה אחת בנחת ויכולה רק להקשיב אחד לשני ולחלוק את חוויות היום…"

שיחה מקדימה עם זוג הורים*:

" הבן הבכור שלנו, גיא בן ה- 14 החליט שהופך צמחוני מאז גיל 10. גם ככה הוא די בררן באכילה ומאז שהפסיק לאכול מוצרי בשר עוף ודגים המצב הסתבך עוד יותר. גיא הוא ילד פעיל ומשחק כדורגל 3 פעמים בשבוע. לאחרונה אף גילינו שרמות ההמוגלובין שלו בדם נמוכות מהנורמה. עכשיו אנחנו ממש דואגים!

לבתנו דנה בת ה-12 נטיה לעודף משקל. היא ילדה שמחה, חברותית ואוהבת לאכול הרבה מהכל…מאז שהחלה לקבל טיפול תרופתי עקב הפרעת קשב התחילה להחזיר את הכריך מבית הספר וטוענת שאין לה תיאבון במהלך היום. בבוקר, מסכימה לאכול רק עוגיות לפני שנוטלת את הכדור. א ב ל בסביבות השעה ארבע אחר הצהריים מתחילה לאכול ולא מפסיקה עד שהולכת לישון…

מאחר ושנינו מתמודדים עם עודף משקל כל חיינו, אנו רוצים למנוע עליה במשקל של דנה ומצד שני, אנחנו לא רוצים להתעסק איתה בענייני אוכל ולפגוע לה בהנאת האכילה.

כמשפחה, אנחנו נהנים לאכול בחוץ ואוכלים במסעדה לפחות אחת לשבוע. גם אנחנו רוצים להמשיך להנות מחוויה משותפת זו. מה עושים? איך נצליח להמשיך להנות מחווית אכילה משותפת למנוע עליה במשקל והשמנה אצל ביתנו ומצד שני לאזן את האכילה אצל גיא?"

מה מקבלות המשפחות בטיפול?

איזון בין הצרכים התזונתיים של בני הבית ועידוד לשיח מקדם בנושא דימוי גוף.

במהלך מחקר שבצעה בשלוש שנים אחרונות במסגרת לימודי תואר שני בתזונה קלינית במכללת תל חי ובהנחייתה של פרופסור מוריה גולן, מצאה שטיפול משפחתי המתמקד באיזון צרכים תזונתיים של בני הבית ובשיח המקדם דימוי גוף חיובי וכזה שאינו מתמקד ברזון או בדיאטה הוא טיפול המיטיב עם הילד המטופל ובנוסף גם עם האחים ומפחית סיכון להתנהגות אכילה שעלולה להוביל להפרעות אכילה בעתיד.

* השמות בתיאורים הנ"ל הינם שמות בדויים