בטחון עצמי

נכתב ע"י גליה אורון כרמלי

בטחון עצמי. לכאורה אלו צמד מילים שנורא ברור לנו מה היינו רוצים בשביל עצמנו ובשביל ילדנו.
אנחנו רוצים שילדינו יהיו בעלי בטחון עצמי גבוה, שיצליחו ויהיו מאושרים..
אני רוצה לספר לכם דוקא מהניסיון האישי שלי,
כאמא לילד עם בעיות קשב וריכוז.
היום הוא כבר בוגר אבל אז.. הוא בסך הכל היה בן 10.
כבר אז עלו שאלות לגבי אבחון ולמרות שבעבודתי האחרת קראתי על כך הרבה וידעתי מזה אומר, סירבתי לקבל את העובדה שאולי גם לבני יש קשיים שצריך לטפל בהם.
ה״בום״ הגיע דוקא לא מהמורה, הילד היה תלמיד מבריק.. אלא דוקא מאמא שהתקשרה אליי ערב אחד וסיפרה לי שבנה שיתף אותה שכבר 10 ימים הילד שלי סובל מהתעללות מחבריו לכתה, צוחקים עליו ומלגלגים עליו.. התברר שההיפריות שלו גרמה לו התנהגות לא מותאמת.
יום למחרת כבר פניתי לעשות לו אבחון אצל מומחית לקשב וריכוז, הצטערתי שלא עשיתי זאת קודם לכן, וקיבלתי את המלצתה לטיפול ברטלין.
כי רק אז שמתי לב כמה הילד שלי שהיה בעל בטחון עצמי גבוה, תקשורתי ומלא חברים, לאט לאט העדיף להישאר בבית, לא נפגש עם חברים וברור היה שהבטחון העצמי כבר זקוק ״לטיפול״.
לקח לי לפחות שנה ,יחד עם הטיפול התרופתי, להעצים אותו, לחזק אותו, להעלות את הבטחון העצמי שלו, וזו עבודה רבה..הזמנתי חברים שלו למשחקים משותפים, מסיבת יום הולדת מאתגרת, שיחות יומיומיות עם מי היית/שיחקת ומה היה, מעקבים יומיומיים.
אז כל אחד יש לו את הקשיים שלו.. אבל זה פעמים רבות מועצם עקב היותו סובל מהפרעת קשב וריכוז. כדאי שנשים לב ונהיה מודעים מה יכול לקרות אם לא נטפל בקשיים.
הקשיים לא ייעלמו מעצמם ומי כמוני יודעת מנסיון אישי כמה קשה אחכ ל״ לתקן״ את המצב.
באימון למתבגרים אחד מהקשיים שעובדים עם הנער/ נערה, זה שיפור התקשורת הבינאישית.

כחלק מהאימון, מסייעים לילדך להעלות את הקשיים וביחד הוא מעלה הצעות לשינוי, מה ניתן לעשות, מה היה רוצה לעשות , איך לבקש, להציע ולסייע לו בכך ע״י חיזוק והעצמה.
האימון משלב גם שיחות עם ההורים, להסביר, ליידע, לספר ולעזור להם להבין את מה שעובר עליו, ובעיקר מעבירים את המסר שההורים יכולים להיות לעזר בכל גיל, ולהעצים את הילד , כמו לומר לו מילה טובה, על השקעה במבחן, על יחס לחבר, יחס לאחיו, לתת לו חיבוק ולהגיד לו כמה שהוא מקסים ואתה אוהב אותו ככה בדיוק.
ככל שנרבה בתשבוחות ופחות בביקורת שלילית נחזק את ביטחונו העצמי ביכולותיו. בטחון עצמי זה מבחינתי הבסיס להצלחה בעתיד.